Nasza szkoła

Adres szkoły: Szkoła Podstawowa w Czarnej Wsi Kościelnej
ul. Szkolna 1
16-020 Czarna Białostocka
woj. podlaskie
Telefon: (085) 710-91-74
E-mail: zeszkola@go2.pl , zsczwk@wp.pl
Organ prowadzący Urząd Miasta w Czarnej Białostockiej
english version


      Na Zespół Szkół w Czarnej Wsi Kościelnej składają się Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum. Nasi nauczyciele uczą w obu tych szkołach, a na czele całości stoi jeden dyrektor - p.Agnieszka Znajda. Budynek szkolny znajduje się na krańcu wsi. Czarna Wieś Kościelna jest to miejscowość położona na pagórkach, otoczona Puszczą Knyszyńską, oferująca mieszkańcom i turystom spokój, kontakt z naturą i krystalicznie czyste powietrze. Jej mieszkańcy kontynuują tradycje swych dziadów, przekazując z pokolenia na pokolenie zamiłowanie do garncarstwa, kowalstwa czy muzyki ludowej.
   W wielu rodzinach znajdziemy członków zespołu pieśni i tańca "Czarnowiacy", spotykających się regularnie na próbach, występujących przed publicznością w kraju i za granicą. Założony w 1981 roku, początkowo jako 70-cio osobowy chór, z którego 2 lata później wyodrębniono zespół śpiewający, taneczny oraz kapelę ludową. Obecnie liczy około 50 osób, mieszkańców Czarnej Wsi Kościelnej, opiekunem muzycznym jest Józef Zyśk, a choreografem Beata Hryniewicka.

   Część uczniów naszej szkoły dowożona jest na zajęcia dwoma autokarami. Młodzież dojeżdża nie tylko z Niemczyna, Chmielnika, Kosmatego Borku, Brzozówki Koronnej, Brzozówki Ziemiańskiej, Brzozówki Strzeleckiej, Łapczyna, Oleszkowa, Klimek, Wólki Ratowieckiej, Rudej Rzeczki, Złotorii, Złotej Wsi, Podratowca, Ogół, ale również z bardziej odległych miejscowości jak: Zdroje, Łosiniec, Osierodek czy Jezierzysk. Codzienny dojazd do szkoły zajmuje niektórym uczniom nawet godzinę. Fakt, że młodzież pochodzi z różnych wsi pozwala na to, aby w naszej szkole mieszały się i bogaciły nawzajem tradycje domów całej okolicy.
      Nasi uczniowie mają do dyspozycji nowy budynek szkolny z przestronnymi salami i jasnymi korytarzami. W piwnicy korzystają z niewielkiej sali gimnastycznej i biblioteki. Na parterze znajduje się duża świetlica (wykorzystywana również jako "sala kinowa") oraz nowa stołówka. Na piętrze jest sklepik zaopatrujący wszystkich potrzebujących w zeszyty, długopisy i słodycze. Obok - najbardziej lubiana pracownia - informatyczna, gdzie również po lekcjach znajdziemy wielu entuzjastów komputerów. Za budynkiem szkoły znajdziemy "zieloną salę", dzięki której w ciepłe dni zajęcia mogą odbywać się na świeżym powietrzu. Przed szkołą położony jest plac zabaw dla młodszych dzieci oraz duże boisko do gry w piłkę nożną.
      Przed wejściem do szkoły jest szczególne miejsce - pomnik upamiętniający mieszkańców Czarnej Wsi Kościelnej poległych podczas II wojny światowej, szczególnie ofiary nalotu z roku 1941. Przed nim szkolna społeczność składa kwiaty i zapala znicze 1 września każdego roku.
     Budynek szkolny jest wykorzystywany przez grupy harcerzy jako baza noclegowa. Organizowane są tu także szkolenia rolników oraz spotkania towarzyskie mieszkańców Czarnej Wsi Kościelnej i przyjaciół naszej szkoły. Organizowane są też dni otwarte szkoły, w których organizację aktywnie włączają się rodzice. Uczniowie mają wówczas możliwość bliższego zapoznania się z efektami pracy miejscowych twórców ludowych (kowala, garncarza, łyżkarza). Mogą też spróbować swoich sił lepiąc garnki lub wykonując łyżki. W tak przepełnionej tradycją atmosferze dorasta młode pokolenie uczestnicząc w życiu wsi i tworząc naszą społeczność uczniowską.